Pazar, Eylül 12, 2021
Ana SayfaSGKSüt İzni Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır? Özel Ve Kamu İzni?

Süt İzni Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır? Özel Ve Kamu İzni?

Doğumdan sonra anneler çocuklarını sağlıklı ve düzenli bir biçimde besleyebilmeleri için SGK tarafından kendilerine süt izni vermektir.

Anneler İçin Tanımlanan İzinler

Çalışan anneler analık izinlerinin bitmesi durumunda süt izinlerini kullanmaya başlarlar. Çalışan annelere verilen aylık izin hakları, doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta olmak suretiyle toplamda 16 haftadır. Bu 16 haftalık sürecin sonunda ise çalışan anneler süt izni kullanmaya başlarlar. 

Süt İzni Süresi Ne Kadar?

Süt izni 1 yaşını doldurmamış çocuklar için annelere bir buçuk saat olarak tanımlanmıştır. Memurlar ise 6 ayda günde 3 saat, ikinci 6 ayda ise günde bir buçuk saat olmak suretiyle süt izni kullanabilmektedirler. Süt izni süresine çalışan anne karar vermektedir. Bu nedenle çalışan anne istediği durumda, iş yerine bir buçuk saat geç gidebilir veya işten bir buçuk saat erken çıkma hakkına sahiptir. Bazı çalışan anneler bu iznini toplu olarak alma düşüncesine girmektedirler. Fakat bu durum yasaya aykırı olduğu için yanlıştır. Süt izni alınması için çalışan annenin, işverene dilekçe ile başvurması gerekmektedir. Emzirme süresi boyunca kadın işçinin başına gelebilecek herhangi bir olay iş kazasından sayılmaktadır. Kadın işçiye verilen haklar doğrultusunda izin aldığı süre boyunca işçinin maaşı kesilemez.

Özel Sektörde Süt İzni

Özel Sektörde süt izni şu şekildedir. Eğer anne işçi özel sektörde çalışıyor ise çocuklarını emzirmeleri için 1 günlük çalışma süresi boyunca bir buçuk saat süt izni verilir. Bu süreyi anne işçi kendisi belirlemektedir. Bu süre zarfında kadın işçinin maaşından kesinti yapılamaz.

Kamu Sektöründe Süt İzni

Kamu sektöründe süt izni şu şekildedir. Anne işçi memurluk yaptığı süre boyunca 654 sayılı devlet memurları kanuna göre çocuğunu emzirmesi için analık izni bitiminden sonraki tarihten itibaren ilk 6 ayda günde 3 saat, ikinci 6 ayda ise günde bir buçuk saat süt izni kullanma hakkına sahiptir Bu saatleri kadın memur kendisi belirlemektedir.

Süt izni işverenin inisiyatifine göre verilen izinlerden biri değildir. Bu izin size devlet tarafından sağlanan haklardan birisidir. Bu nedenle hamilelikten sonraki süreçte süt izninizi kullanarak çocuğunuz ile ilgilenebilirsiniz. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler İçerikler