Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana SayfaSGKSGK Yarım Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

SGK Yarım Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

SGK yarım çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka gerekli şartları sağlamaları ve gerekli belgelerle birlikte en yakın İşkur şubesine başvurmaları gerekmektedir.

SGK yarım çalışma doğum sonrası analık hali izninin bitiminden sonra çocuğun bakımı ve yetiştirilmesi için verilen aynı zamanda üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın ya da erkek işçilere belirli koşullar altında verilen izindir. Bu izin 60 ile 360 gün arasında haftalık çalışma süresinin yarısı kadar verilen ücretsiz bir izindir. 

Aranan şartların sağlanması durumunda kişilere çalışmadıkları süre için ödenek verilir. Yarım çalışma ödeneğinden yararlanmak için sağlanması gereken şartlar şu şekildedir;

  • Söz konusu işçi adına doğumdan ya da evlat edinmeden önceki son iç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmesi
  • Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışılması
  • Söz konusu çocuğun hayatta olması( çocuğun hayatını kaybetmesi durumunda bu ödenek kesilecektir)
  • Analık hali izni bittikten sonra bir ay içinde İşkur’a gerekli belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir. 
  • İlgili çalıştığı kurumdan ayrılırsa, yarım çalışma ödeneği otomatik olarak kesilecektir.

Yarım Çalışma Ödeneği Süresi

Yarım çalışma ödeneği, birinci doğumda en fazla 30 gün alınmaktadır. Bu rakam ikinci doğumda 30 gün artarak 60 gün olmakta, sonraki doğumlarda da en fazla 90 gün olmaktadır. Eğer çocuk engelliyse en fazla 180 gün olarak belirlenmiştir. Yarım çalışma ödeneği çoğul doğumlarda 30 gün eklenmektedir. 

Yarım çalışma ödeneği miktarı, kişinin aldığı maaş ne kadar olursa olsun günlük asgari ücretin brüt miktarı üzerinden hesaplanmaktadır. Aynı zamanda yarım çalışma ödeneği herhangi bir kesintiye veya vergiye de tabi olamaz. 

Bu ödenek, kişinin çalıştığı aya ait prim ve hizmet belgesinin ilişkin olduğu aydan sonraki ikinci aydan sonra ödenmektedir. Örneğin Ocak ayında gerçekleşen yarım çalışma ödeneği Mart ayında alınabilir. Kişi nüfus cüzdanı ile birlikte herhangi bir PTT şubesinden ödeneği alabilir. Ebeveynler gereken şartları taşımaları durumunda, belgelerini doğru ve eksiksiz olarak doldurarak yarım çalışma ödeneği süresini geciktirmeden en yakın İşkur’a başvurmalıdırlar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler İçerikler