Pazartesi, Eylül 13, 2021
Ana Sayfaİş FikirleriMantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Mantar yetiştiriciliği günümüzde oldukça popülerleşmiştir. Evlere kadar giren bu yetiştiricilik oldukça kolay yöntemlerden oluşuyor. Hatta mantar yetiştiriciliğine devlet desteği de verilmeye başlanmıştır.

Mantar Yetiştiriciliği İle Para Kazanma
Mantar Yetiştiriciliği İle Para Kazanma

Mantar yetiştirmek için herkes evlerinde bölge hazırlayıp bu işe başlayabilir. Herhangi bir tesis gerektirmeyen bu yetiştiricilikte sadece yapılması gereken ufak hamleler bulunuyor. Eğer isterseniz bu hamleler ile birlikte sizlerde evde mantar yetiştiriciliği yapabilirsiniz ve kendinize ek gelir sağlayabilirsiniz.

Evde Mantar Yetiştiriciliği

Mantar yetiştiriciliği işlemleriniz sadece üç malzeme üzerinden gerçekleşecektir. Bu malzemeler talaş, mantar tohumu ve koyu renk çöp poşeti olmaktadır. Böylece ev ortamınızda mantar yetiştirmenize olanak sağlanacaktır.

Mantar Yetiştirme İşlemleri

Sterilizasyonu yapılmış ve haşlanmış saman malzemenizi ortalama olarak 10 santimetre kalınlıkta çöp torbasının dip kısmına döşeyin. Talaşın üstüne 1 avuç mantar tohumu koyun ve yayın. Mantar tohumu mutlaka ince tabaka halinde olmalıdır. Üstüne tekrar malzeme döşenir ama daha ince şekilde olması gerekir. 

Ardından tekrar malzemelin üstüne mantar konur ve yayılır. Sonra tekrar malzeme ve mantar tohumu işlemi hepsi bitene kadar devam eder. Bunun için 10 kilogram talaş ve 300-600 gram arasında mantar tohumu gerekir. İşlemin son kısmında en üstte materyalin bulunması gerekir. Son olarak da poşetin ağzı bağlanır. 

Mantarın Oluşması

Hazırlanmış ve ağzı kapanmış poşet evin bir köşesine konulur. Banyo bu iş için oldukça uygun bölümdür. Çünkü güneş ışığı girmeyecek ve nemli ortam olacaktır. Mantarın kuluçka evresi mutlaka karanlık ortamda tamamlanmalıdır. Bundan dolayı koyu renk poşetin kullanılması daha uygundur. Poşetin ağzı kuluçka evresinde açılmamalıdır. 

Sıcaklık ortamı ise 22-24 derece arasında tutulmalıdır. Tam 20 günün ardından poşetin kenarlarına delikler açılması gerekir. Bunun sebebi oksijen alabilmelerini sağlamaktır. Mantarlar oksijene ihtiyaç duyacaklarından 30 günün ardından açılan deliklerden mantarların çıktığını göreceksiniz. 

Mantarların Nemlendirilmesi

Mantar yetiştiriciliği içerisinde en önemli işlemlerden biri ürünlerin nemlendirilmesidir. Mantarların nemlendirilmesi için suyu direk olarak dökülmesi doğru değildir. Bu işlemi uygulamak için sprey tipi şişelerden yardım alabilirsiniz. Püskürtme usulüyle yapılan nemlendirme işlemi mantarlar için daha sağlıklıdır. Olgunluğa erişen mantarlar toplandıkça tekrar yenileri gelecektir. 

Mantarlar mutlaka kesilmemeli ve kökünden sökülerek alınmalıdır. Bu şekilde mantar kökü çürüme yapmayacaktır. Mutlaka unutulmaması gereken olay talaşların kurumasını önlemektir. Açılan deliklerden mutlaka su püskürterek kurumanın önüne geçilmesi mümkündür.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler İçerikler