Cumartesi, Eylül 11, 2021
Ana SayfaKredi KartıKredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi kartım kayboldu ne yapmalıyım? Kredi kartı, bankalar tarafından tüketicilere verilen, sonradan ödemeli bir karttır. Kredi kartlarının sonradan ödemeli olması, çalınma riskini artırdığından özellikle son zamanlarda çok fazla kredi kartım kayboldu gibi haberleri duymaya başladık.

Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?
Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi kartınızın kaybolması durumunda, kötü niyetli kişiler tarafından çalınıp, içindeki limitin harcanması muhtemeldir. Bunun için müşteri hizmetlerini arayıp şüpheli işlem bildiriminde bulunmak gerekmektedir. 

Kredi Kartınız Kaybolduysa Hemen Bankayı Arayın

Kredi kartınız kaybolduğunda, vakit kaybetmeden bankayı aramak gerekmektedir. Bankaların müşteri hizmetleri, şüpheli işlem bildirimlerini öncelikle işlem menüsüne aldırdığından, müşteri hizmetlerini aradığınızda vakit kaybetmeden müşteri hizmetlerine bağlanırsınız. 

  • Hemen banka müşteri hizmetlerini arayın ve şüpheli işlem bilidiriminde bulunun.
  • Bankayı aradıktan sonra, kartınız kullanıma kapatılacaktır.
  • Kartınız kullanıma kapatıldıktan sonra, internet üzerinden alışveriş yapılamaz. 
  • Para çekmek için Atm’ye geldiğiniz zaman, kartınız atm tarafından yutulur ve geri verilmez, bu nedenle kimse kartınızı çalıp para çekemez.

İşiniz acilse veya telefonunuzda dakikanız yoksa en yakın karakola gitmeniz gerekebilir.

En Yakın Karakola Gidin

Kredi kartım kayboldu, ne yapacağımı bilemiyorum diyorsanız, yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de en yakın karakola gitmektir.  Telefonla müşteri hizmetlerini aramak bazen vakit kaybına neden olabilir, eğer çok yakınınızda bir karakol varsa bu konuda size yardımcı olabilirler. 

  • Karakola geldiğinizde kartınızın kaybolduğuna dair tutanak tutturmanız gerekir. Kart numaranızı hatırlıyorsanız bu çok işinize yarayacaktır, ancak hatırlamıyor olsanız da adınızı soyadınızı ve kimliğinizi belirterek, hangi bankaya ait kredi kartınızı iptal ettirmek istiyorsanız, bir tutanak kağıdına yazıp belirtebilir ve iptali için başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Karakola verdiğiniz tutanak doğrultusunda kredi kartınız kısa sürede iptal edilir ve harcamaların sorumluluğu size ait olmaz.

Harcama İtirazında Bulunun

Kredi kartınız çalındıktan sonra, henüz harcama yapılmadıysa hemen harcama itirazında bulunabilirsiniz. Harcama itirazında bulunarak, kartınız çalındıktan sonraki harcamalardan mesul tutulmayabilirsiniz. Harcama itirazında bulunabilmek için henüz harcama yapmış olmamanız çok büyük bir etkendir. Harcama itirazı için, savcılık veya polis tutanağı gerekir. Bu şartlar altında yapılmış harcamalara itiraz edebilirsiniz. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler İçerikler