Salı, Eylül 14, 2021
Ana SayfaKredi KartıKredi Kartı Taksitlendirme Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kredi Kartı Taksitlendirme Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kredi kartı taksitlendirme yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Kredi kartları hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası haline gelmiştir. Kimi daha tasarruflu ve planlı olarak kullansa da kimileri sanki para harcamıyormuş gibi alışveriş yapmaktadır.

Giyimden, mobilyaya, elektronik eşyadan dekorasyona, sağlıktan eğitime kadar birçok sektörde kredi kartı ile yaptığımız alışverişlerde taksit olanağından yararlanabiliyoruz. Özellikle bayanlar, giyim alışverişlerinde 9 taksite kadar taksitlendirmeyi tercih ediyorlar. Peki, kredi kartı ile taksitli alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Bir alışveriş merkezine gittiğimizde, hemen her mağazanın vitrininde yazan indirim ve kampanya haberleri, ekstra taksit imkânı gibi haberler, bizi o mağazaya çeker ve alışveriş yapma isteği duyarız. 

Kredi Kartı Taksitlendirme Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Kredi Kartı Taksitlendirme Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Özellikle taksitli alışveriş seçeneğimizin olması, pahalı ürünleri daha kolay satın alabilme olanağı sunar. Kredi kartı, özellikle Türkiye’de oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Ülke olarak taksit yaptırmayı seviyoruz. Sanki taksit yaptırınca daha ucuzmuş hissine kapılıyor ve daha çok harcama yapma hakkını kendimizde görüyoruz. 

Oysa taksit yaptırdığınızda, hangi ay, hangi karta ne kadar ödeyeceğinizi karıştırırsınız. Özellikle 40-50 TL gibi uygun fiyatlı ürünlerde bile 9 taksite kadar taksit yaptıran tüketicilerin olması, bilinçsiz kredi kartı kullanımında ciddi bir artışa neden oluyor.

Kredi Kartı Taksitlendirme İpuçları

Kredi kartı taksitlendirme yaparken dikkatli ve planlı olunmalıdır. 9 taksit yaptığınız ayakkabıyı 9 ay sonra hala kullanıyor olsanız bile, o zaman geldiğinde ayakkabınız eskimiş olacak ve inanın 9 ay boyunca bir ayakkabı için para ödemek istemezsiniz. Bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olmak istiyorsanız, her harcama için kredi kartı kullanmayın. 

Ayrıca taksit yaptırırken iki kere düşünün. Bir telefon için 9 taksit doğru olabilir ama giyim alışverişleriniz için taksit yaptırmak, harcamalarınızı kontrol altında tutmanızı engellemekten başka bir işe yaramaz. Kredi kartı ile alışveriş yaparken, taksitli kampanyalar konusunda dikkatli olun. 

Buzdolabı, mobilya gibi evinize büyük eşyalar alacaksanız, taksitli alışveriş bütçenizi rahatlatabilir. Ancak tek seferde ödeyebileceğiniz rakamları, 50TL, 100 TL gibi alışverişleri taksit yaptırmanızı tavsiye etmiyoruz. Taksitli kampanyalar, bizim başımızı döndürmeye yetiyor.

Vitrininde +3 taksit fırsatı yazan bir mağazadan eli boş çıkabilmek bir hayli zor. Ancak kendinizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Kredi kartı ile alışverişin tek amacı taksitli alışveriş değildir. 

Tüketicileri kredi kartı taksitlendirme ile ilgili en çok cezbeden konulardan biri de, ertelemeli taksitlerdir. Bir elektronik ya da giyim mağazasında yazan taksit erteleme fırsatı, sizi alışveriş yapmaya ikna etse de, bu konuyla ilgili bilmeniz gereken bazı detaylar var. Bu detaylardan biri, ödemeyi unutma ihtimalinizdir. 

3 ay ertelemeli bir eşya aldığınızda, o 3 ay içinde zaten o eşya sizin için eskimiş olmaya başlar. Büyük eşyalarda da olsa, ertelemeli taksit kampanyalarından uzak durun. Ne kadar çabuk ödemeye başlarsanız, ödemelerinizi o kadar hızlı tamamlarsınız. 

Kredi kartı taksitlendirme ile ilgili son ipucumuzu taksit erteleme ile ilgilidir. Taksit erteleme, ödemelerinizi ve borçlarınızı ertelemekten başka bir işe yaramaz. Ayrıca 3 ay sonra ya da 4 ay sonra başlayacak bir ödemeyi, o ay geldiğinde unutabilirsiniz. Dolayısıyla ertelemeli kampanyalar, sizi kredi kartı borç ödemeleri konusunda sizi sıkıntıya sokabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler İçerikler