Pazartesi, Eylül 13, 2021
Ana SayfaKredilerKonut Kredisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Konut Kredisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Konut kredisi, her yetişkinin hayali olan ev almak fiyat açısından yüklü olduğu için bazen gerçekleşmeyebiliyor ve burada devreye giriyor. Mevcut bir para birikiminiz yoksa işin ucu kredi kartlarına ve kredilere gitmektedir.

Konut Kredisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Konut Kredisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Çoğu insan ev almak için kredi çekiyor, ev kirası ödemek yerine kredilerinin borçlarını ödemeyi tercih ediyor. Haliyle durum böyle olunca konut kredisi nedir sorusunun cevabı merak uyandırıyor. 

Konut Kredisi Nedir?

Bankalardan tarafından teminat alınarak verilen bazı krediler vardır. Bu kredilerden biri olan konut kredisi, ev almak isteyenler için büyük bir avantajdır. Bu kredinin vadesi, faiz sabit kalmak şartı ile 5-30 yıl arası değişebilmektedir. Kredi başvurusu yapmaya kara vermeden önce, karar vermeniz gereken başka bir husus vardır. Evin fiyatına göre ihtiyacınız olan para için bu sefer de size en uygun olan bankaları araştırmanız gerekmektedir. Bu konuda araştırma yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden birisi faiz oranlarıdır. En makul olanı bulduktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kredi İçin Getirilmesi Gereken Belgeler Nelerdir?

Ön onay alınması halinde, başvurudan sonra bankalar tarafından bazı belgeler istenmektedir. Bu istenilen üç temel belge şunlardır; kredi kullanacak kişinin gelir belgesi, ikametgâh bilgileri ve nüfus cüzdanı. Bu belgelerden en önemlisi olan, isminden de belli olacağı gibi gelir belgesidir. Kredi için yeterli ve düzenli bir geliriniz olması başvurunuzun onayı için son derece önemlidir. Ayrıca kredi kartına sahip iseniz, bu kartın ödemeleri kontrol edilir ve uygunluğa göre başvurunuz değerlendirilir.

Kredi Hangi Evler İçin Alınabilir?

Kat mülkiyet tapusu, konut kredisi sahibi olabilmek için alacağınız evin sahip olması gereken zorunluklardandır. evin olması gerekmektedir. İnşaatı bitmemiş konutlar için ise kat irtifakı tapusu aranmaktadır.

Kredi ile aldığınız evin kredisi bitmeden satmak isterseniz, konutun üzerinde banka tarafından ipotek olduğu için üstünde olan ipotekle satışı olur.

Konut Kredisi Avantajları

Konut kredisi, diğer kredilere göre avantajlı bir kredidir. Bu krediyi aldığınızda çoğu vergiden muaf olursunuz. Eğer aldığınız krediyi belirlenmiş süreden daha kısa bir zamanda öderseniz, daha az faiz ödemiş olursunuz. Kredi ödeme günlerini kendiniz ayarlayabilirsiniz. Bu yüzden kazançlarınızı aldığınız günlere göre, ödeme günlerinizi seçmeniz daha uygundur.

Kaynak: Kredibilite

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler İçerikler