Cumartesi, Temmuz 24, 2021
Ana SayfaSGKKolay İşverenliğe Geçiş Nasıl Olur, Geçiş İşlemleri Neler?

Kolay İşverenliğe Geçiş Nasıl Olur, Geçiş İşlemleri Neler?

Konut kapıcılığı olarak belirlenen veya konut kapıcılığı olarak belirlenecek olan tüm işyeri işverenleri kolay işverenliğe geçiş yapabilir.

Kolay İşverenliğe Geçiş İşlemleri

Kolay işverenliğe geçmeniz için veya kolay işverenlik statüsünde olmanız için konut kapıcısı işvereni olmanız lazımdır. Konut kapıcılığına geçiş işlemlerini e-Sigorta kullanıcı ve şifresiyle kolay işveren sistemine giriş yaparak kolay işverenliğe geçiş ekranı üzerinden kolay işverenlik onay işlemi ile kolay işverenliğe geçiş yapabilirler.

Kolay İşveren Nedir?

 Kolay işveren konut kapısı olan kişinin başındaki kişiye denir. Konut kapıcısı konutun her türlü işini yapan kişidir. Çöpleri toplamak, dairelerin isteklerini yerine getirmek, dairelerde ikamet etmekte olan kişilerin siparişlerini almak, vs. Konut kapıcıları kolay işverenlik statüsünde olan kişilere denir. Bu kişilerde sigorta primlerini yatırarak sigortanın her türlü hizmetinden yararlanabilir ve konut işçisi statüsüyle emekli olabilir. Artık kolay işveren olduysanız, bir daha asla eski yönetim biçimine dönemezsiniz ve böyle bir şey mümkün değildir.

Kolay İşveren Olma Şartları

7103 sayılı Torba Kanun ile konut kapıcıları sigortalılık yönünden ev hizmetlerinde çalışanları kapsayan Ek-9 kapsamına alınmış, Sosyal Güvenlik Kurumu da yayımladığı 2019/6 sayılı Genelge ile uygulamayı başlatmıştır. Bu işverenler sosyal güvenlik kurumu tarafından kolay işveren olarak tanımlanmıştır. Apartman veya site yöneticisi iseniz ilgili makama başvurarak kolay ve hızlı bir şekilde kolay işveren olabilirsiniz.

Kolay İşverenliğe Geçiş İşlemleri

Konut kapıcılığı olarak tescil edilen/edilecek olan işyeri işverenleri apartman yönetimleri, site yöneticileri, vb. E-Sigorta kullanıcı kodu ve şifresiyle girecekleri SGK işveren sisteminde bulunan kolay işverenlik ekranında yapılacak işlemler sayesinde istekleri sisteme geçecektir. Kolay işverenlik kapsamına dahil olmak istemeyen işverenler, SGK tarafından belirlenen tarihe kadar mevcut sistem üzerinden işlemlerini yapacaklar ancak kolay işverenlik kapsamına dahil olan işverenlerin yeniden eski sistemde olduğu gibi e-bildirge sistemi üzerinden aylık prim ve hizmet belgesi/muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermelerine imkan tanınmayacak. Kolay işverenler diğer uygulama da sigortalıların çalışma gün sayıları sisteme bir kez işlendiğinde tekrar işlemeye gerek kalmamasıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler İçerikler