Pazartesi, Eylül 13, 2021
Ana SayfaEkonomiİş Göremezlik Ödeneği Nedir, Nasıl Alınır?

İş Göremezlik Ödeneği Nedir, Nasıl Alınır?

İş göremezlik ödeneği; belirli sebeplerden dolayı çalışmayacak duruma gelen sigortalıların rapor almaları durumunda, raporlu oldukları süre boyunca SGK’nın kendilerine ödediği ödenektir. Bu süreç içerisinde sigortalıların mağdur olmaması adına; iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Bu ödeneği sigortalının iş yeri ödememektedir.

İş Göremezlik Ödeneği Nedir, Nasıl Alınır?
İş Göremezlik Ödeneği Nedir, Nasıl Alınır?

İş yerinin raporlu süreyi maaştan kesmesi sebebi ile sigortalının mağdur olmaması adına SGK tarafından verilen bir ödenektir. Alınan raporun gün sayısına göre ödenecek olan tutarı değişiklik göstermektedir. Raporun il 2 günü için ödeme yapılmamaktadır. Ödeme yapılacak olan gün sayısı, raporun üçüncü günü üzerinden hesaplanmaktadır.

İş Görmezlik Ödeneği Hakkında Detaylar

İş Göremezlik Ödeneği Almak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

İş göremezlik ödeneğinin koşulları aşağıda verilmiştir:

 • İş kazası, meslek hastalığı, hastalık veya doğum sebepleri dolayısı ile iş göremez hale gelinmiş olunması gerekmektedir.
 • İş göremez durumuna gelindiğinin kanıtlanması için alınan sağlık raporunun Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yetkilendirdiği bir sağlık kuruluşundan ve hekimden alınması gerekmektedir.
 • Sigortalının son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük ödenmiş sigorta priminin bulunması gerekmektedir.
 • E-rapor sistemi için 5 günlük bir süre tanınmaktadır. Bu sebeple sigortalının iş göremez ödeneği almak için aldığı raporu kısa süre içerisinde teslim etmesi gerekmektedir.
 • Bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu’na rapor alındıktan sonra bildirim yapılmalıdır.
 • Raporun incelenmesi sonucunda, rapora onay verilir ise; ödeme yapılmaktadır. Bu sebeple başvuru sahibinin eğer ödeneğin yatırılmasını istediği bir hesabı var ise; e-devlet sistemi üzerinden bu hesabı tanımlaması gerekmektedir. Aksi takdirde tutar PTT’ye sigortalının adına yatırılmaktadır.

İş Göremezlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rapor parası almak isteyenlerin öncelikle iş göremezlik ödeneği verilebilecek bir sebepten dolayı iş göremez hale gelmeleri gerekmektedir. Ardından iş göremez durumda olduklarını aldıkları rapor ile kanıtlamalıdırlar. Bu raporu işverenlerine teslim etmelidirler ve işverenlerinin de 5 iş günü içerisinde bu raporu e-rapor sistemine girmesi gerekmektedir. Ardından sigortalı SGK’ya bildirimde bulunmalıdır. Başvurunun kabul edilmesi durumunda, kişi adına PTT’ye ödenek yatırılmaktadır. SMS ya da e-posta aracılığı ile de bu tutarın yatırıldığına dair gerekli bilgilendirme yapılmaktadır.

İş Göremezlik Ödeneğinin Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Rapor parası hesaplaması için iş göremezlik ödeneği alacak olan sigortalının son 3 aylık brüt maaşının ve 3 aylık prim günü sayısının bilinmesi gerekmektedir. 3 aylık maaşının 3 aylık prim gününe bölünmesi ile beraber elde edilen sonucun, raporda belirtilen gün sayısı ile çarpılması gerekmektedir. Raporun ilk 2 günü için kesinti yapılmayacağı için burada gün sayısı ile çarpılırken rapordaki gün sayısından 2 çıkartılarak çarpılmalıdır. Ardından toplamda alınacak olan ödenek tutarı bulunmaktadır.

İş Göremezlik Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemini yapabilmektedirler. Bunun için izlemeleri gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalıdırlar.
 • Ana sayfada bulunan giriş yap butonu aracılığı ile kimlik doğrulaması yapılmalıdır. E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı olmak üzere 5 farklı kimlik doğrulaması seçeneği sunulmaktadır. E-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapmak isteyenlerin PTT şubelerinden ücreti karşılığında e-devlet şifresi almaları gerekmektedir.
 • E-hizmetler listesine giriş yapılmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılabilecek işlemler içerisinden, 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme seçeneği seçilmelidir. Açılan sayfada iş göremezlik ödeneği ile ilgili sorgulama sonucu yer almaktadır.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler İçerikler