Pazartesi, Eylül 13, 2021
Ana SayfaSGKEngelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadar

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadar

Engelli Sağlık Kurulu raporlarını alabilmek için, devlet tarafından belirlenmiş olan listeye göre devlet hastanesinde müracaatta bulunmak gerekmektedir. 

Müracaat yapılan hastanenin engelli sağlık kurulu raporu verebilmek için yetkisinin bulunması gerekmektedir. Bu raporun alınması halinde eğitim ve maaş olarak bazı avantajlardan yararlanmak mümkün olmaktadır. 

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Engelli Sağlık Kurulu raporu almak için yalnızca devlet tarafından yetkilendirilmiş olan hastanelere müracaat yapılabilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın yetki verdiği bu hastanelere yapılan müracaatta bazı gerekli testlerin ardından bir rapor hazırlanmaktadır. Rapor için müracaat eden kişilerin bazı belgeleri hazırlaması gerekmektedir. 

Müracaat edilecek hastaneden sağlık raporu başvuru formu doldurulması ile işlemler başlayacaktır. Başvuru sahibinin 5 adet fotoğrafı ile birlikte kimlik belgesi de istenilen belgeler arasında yer almaktadır. 

Engelli talep formunun doldurulmasının ardından, verilen listedeki doktorlara ve polikliniklere giderek verilen sıra numarası ile işlemler yapılmalıdır. Yapılan işlemlerin ardından müracaatta bulunan engelli bireylerin en az %40 oranında engelli olması ve bu durumun verilecek kurul raporunda belirtilmesi gerekmektedir. 

Hazırlanan raporun geçerli olabilmesi için heyet tarafından imzalı şekilde onaylanması gerekmektedir. 

Engelli Raporu Alma Adımları

Hastanenin kurul günü, engelli raporu alacak kişiler tetkiklerini göre yapılmalıdır. Çünkü engelli raporları yalnızca kurulun olduğu günlerde verilmektedir. 

Engelli sağlık raporu alabilmek için en az 8 ana branşta gerekli tetkikler ve testler yapılmalıdır. Bu yüzden sağlık raporunun alınacağı gün erken saatlerde hastaneye gidilmelidir. Vezneye gidilerek dilekçe formu doldurulduktan sonra istenilen evrakları ile birlikte danışmaya teslim edilmelidir. Daha sonra vezneden engelli kişinin muayene olması gereken doktorları ve bölümleri gösteren bir liste verilecektir. Raporun alınması için listede yer alan bütün bölümlerin ziyaret edilmesi zorunludur. Yapılacak işlemlerin bir sonraki güne kalmaması için ilk olarak kan verme işlemi yapılmalıdır. 

Her bölümdeki doktor muayenesinin ardından, ilgili bölümlerin imza alanları imzalanmalıdır. Aksi takdirde sağlık raporu  almak zorlaşacaktır. Muayeneleri tamamladıktan sonra yapılması gereken son aşama kurul önüne çıkmaktır. Kurul tarafından engelli sağlık raporu imzalandıktan sonra belirlenen tarihte başhekim onaylı olarak teslim alınacaktır. 

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Fiyatı

Engelli Sağlık Kurulu raporu için belirlenmiş olan ücret 200 TL’dir. Engelli sağlık kurulu raporu fiyatı tüm yetkili devlet hastanelerinde aynıdır ve fiyat değişikliği bulunmaz. Üniversite hastanelerinde ise bu ücret 300 TL olabilmektedir. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler İçerikler