Pazartesi, Eylül 13, 2021
Ana SayfaSGKÇıraklık ve Staj Süreleri Emeklilikten Sayılır Mı?

Çıraklık ve Staj Süreleri Emeklilikten Sayılır Mı?

Maalesef ülkemizde şu anda böyle bir durum söz konusu değil. Yani çıraklık ve staj süreleri emeklilikten sayılmamaktadır.

Ülkemizde Neden Çıraklık ve Stajyerlik Süreleri Emeklilikten Sayılmıyor?

Şu anda ülkemizde lise ve üniversitede staj yapan öğrencilerimize çalıştığı gün kadar sigorta yatmaktadır. Bu sigorta olası bir iş kazası veya mesleki bir hastalık durumuna karşın yatırılan bir sigortadır. Bu yatırılan sigorta malullük, emeklilik ve ölüm sigortalarını kapsamadığından dolayı staj yapan öğrencilerin emeklilik sürelerine dahil edilmez. Bu kanun kapsamında ilgili kurumlarda çıraklık yapan öğrenciler de emeklilik sigortasından yararlanamazlar.

Peki Bu Kanun Değişecek Mi?

Çıraklık yapan öğrenciler çalışmalarına karşın emeklilik sigortaları yatmamaktadır. Çıraklara yatan sigorta olası sağlık problemleri, mesleki hastalıklar ve iş kazaları içindir. Yani çıraklar sadece çıraklık yaptığı dönem sigortalarından faydalanabilirler. Bunun dışında başka bir sigortadan yararlanma gibi bir durum söz konusu değildir.  2019 yılında bu konuyla ilgili bir yasa düzenlemesi meclise sunulmuştur fakat teklif meclis tarafından reddedilmiştir.

Çıraklık ve Staj Süreleri Neden Emeklilikten Sayılmamaktadır

Staj; öğrencilerin lise, ön lisans veya yüksek lisans yaparken mesleki açıdan tecrübe kazanmaları için onlara belli bir süreliğine yapmaları zorunlu kılınmış, iş hayatına girmeden önce çalışmalarıdır. İşte bu öğrencilere staj yaptıkları süre boyunca sigorta yatırılmaktadır. Lakin bu sigorta yalnızca sağlık alanında ki giderlerini karşılamak içindir. Yani emeklilik sigortaları yatırılmamaktadır. Bu yüzden stajyerlik süreleri emeklilikten sayılmamaktadır. Çıraklık yapan bireyler için de aynı kanun söz konusudur. Çıraklar içinde yalnızca iş kazası ve mesleki hastalıklar için sigorta yatırılmaktadır. Emeklilik sigortaları yatmadığı içinde çıraklarında emeklilik hakkından yararlanabilmeleri söz konusu değildir. Yani stajyerlerin ve çırakların emeklilikten yararlanabilmeleri için emeklilik sigortalarının da yatması gerekiyor. 

Stajyerlik Süresi Ne Kadardır?

Stajyerler ve çıraklar çalıştıkları süre zarfında olası iş kazası ve mesleki hastalıklara karşın yatırılan sigortalarından faydalanabileceklerdir. Şu anda belirlenen staj süresi 60 iş günüdür. Bu süreniz 30 iş günü bir bölümde diğer 30 iş gününün ise farklı bir bölümde yapılması gerekmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler İçerikler